HomeSportFootballMadinda’s Rollers date Chiefs in Champions League

Madinda’s Rollers date Chiefs in Champions League

-

CAIRO — Kaizer Chiefs will face Madinda Ndlovu’s Botswana champions Township Rollers in the preliminary round of the African Champions League while Mamelodi Sundowns will meet St Michel from the Seychelles.

CAF, the continental football governing body, decided the match-ups in a draw held yesterday in Cairo.

The first leg will take place on February 13, 14 and 15, with the return duel set for February 27 and 28 and March 1.

Cup holders ES Setif, Coton Sport, AC Leopards, Al Ahly, TP Mazembe, CS Sfaxien and Espérance automatically advanced to the next round of the competition.

Township Rollers
Township Rollers

Bidvest Wits will start their Confederation Cup journey against Swazi side Royal Leopards, while Orlando Pirates have been given a bye.

Pirates automatically advance to the next stage of the competition, along with ASEC Mimosas, Zamalek, Djoliba, FUS, AS Vita, Ahli Shendi, Club Africain and ESS.

Champions League draw

Kaizer Chiefs v Township Rollers, St. Michel v Mamelodi Sundowns, Fomboni Club de Moheil v Big Bullets, C.D Libolo v SM Sanga Balende, Kampala CC v Cosmos de Bafia, Azam v Merrikh, Mbabane Swallows v Zesco United, Sewe Sport sv AS Kaloum, USM Alger v Foullah Edifice, AS Pikine v Etoile Filante, Hilal v KMKM, Lydia Ludic B.A v Kabuscorp do Palancas, Sony de Ela Nguema v Semassi de Sokode, MC Eulma v St George, East End Lions v Asante Kotoko, Malakia v Kano Pillars, Real de Banjul v BYC (Liberia), Raja v Diables Noirs, Mangasport v Bantu, Stade Malien v AS GNN

Confederation Cup draw
Bidvest Wits v Royal Leopards, Young Africans v BDF XI, Benfica de Luanda v Messager Ngozi, Volcan Club de Moroni v Atletico Petroleos, Petite Riviere Noire v Ferroviario da Beira, MC Alger v Sahel SC, RSB v Onze Createurs, Al Ittihad v Elect Sport, Ghazala v Petrojet, Unisport du Haut Nkam v Olympique de Ngor, Hearts of Oak v AS Police, ASO Chlef v Kamboi Eagles, Horoya AC v Fassel, Leones Vegetarianos v Dolphins, Cote d’Or v Dedebit, RCB v Warri Wolves, Etoile du Congo v FC MK, Panthere du NDE v Rayon Sports, AS Togo Port de Lome v CARA, Khartoum v Power Dynamos, CF Mounana v Polisi, URA v Elgeco Plus, Sofapaka v Platinum.

—KickOff

Recent Posts

Stories you will enjoy

Recommended reading