Zim get second gold in Region 5 Games

ZIMBABWE won a gold and silver medal in the 3 000m athletics competition when Caroline Mhandu and Berita Chikanga finished first and second respectively in the African Union Sports Council Region 5 Under-20 Youth Games at White City Stadium Yesterday.

THANDIWE MOYO
SPORTS CORRESPONDENT

The first gold was won in judo on Monday by Gabriel Sepatati at the ZITF.

Mhandu finished the race in 10 min 01,46 sec with Chikanga completing the race in 10 min 03, 96sec and bronze for Lesotho’s Mokulubete Makatisi in 10 min 05,62sec.

However, another Zimbabwean athlete did not finish her race as she slipped and fell.

Rains had earlier stopped competitions at the stadium.

Although hundreds of locals had braved the wet weather to watch the games some had to leave as it got worse just after lunch.

In other races 800m T12 women Laurentina Afonso Matim of Mozambique won the race in a time of two minutes 42,38sec with Esther Mavura of Zimbabwe finishing the race in two minutes 51,80sec and Tawonera Banda in third place in two minutes 56,16sec.

Dorcas Nyamufukidza of Zimbabwe won the second heat in two minutes 45,84sec with Namibia’s Josefa Antonio Fefa in second place in three minutes 18,24sec while her compatriot Mekeliwa Ndahalamu finished in three minutes 39,97sec.

Zimbabweans Maryjoy Mudyiravanji and Convenience Chamboko finished second and third in heat one of the able bodied athletes in two minutes 16,82sec and two minutes 18,12sec respectively while in second place was South Africa’s Lizerie Ferreira in two minutes 17,56sec.

Heat two saw Botswana’s Thandi Uerimuna finishing in two minutes 16,13sec with second placed Memory Ziba fininishing in second place in two minutes 16,64sec while Zimbabwean Enlitha Ncube finished in two minutes 17,43sec.

Moyambique’s Marcia Marilia Moiiane finished the 100m T11 dash in 15,21sec with Namibian Emily Musova Ndara in 16,80sec and Pauline Gadifele Moleko of South Africa finishing 18,26sec.

Heat two of the same event was won by Lahja Omagano Ishitile of Namibia clocked 13,88 sec beating Zimbabwe’s Beatrice Chimanikire who finished in 16,88 sec and Malawi’s Jullita Kautani finished in 18,42sec.

Chimanikire qualifies for the 100m T11 final. The third heat was won by Severina Sallussinga of Angola in 14,80sec, Alberto Namuteqa Sofia of Namibia 15,26sec and Mercy Dulla of Malawi in 17,14 in second and third places respectively.

All the athletes that finished first and second qualify for the finals which are likely to be held today.

In the T11 100m men’s semi-final Ashton Chimanikire finished third in a time of 13,60sec behind Angola’s José Chamoleia who finished in 12,04sec and Mateus Shalongo Kambundu of Namibia in second place in 13,28sec.

In the women’s T11 100m semi-final Zimbabwe’s Fadzai Murape finished fourth in 16,07sec and was tied in that position with Beatha Nehova Hausiku of Namibia.

In first place was Rosa Ernesto Banze of Mozambique in 14,66sec with Rode Fernando of Angola completing the race in 14,66sec.

Our Partners:   NewsDay   The Independent   TheStandard  MyClassifieds